uaenpl

Zniszczone dziedzictwo Mariupola – cz. 3

W trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę giną nie tylko obrońcy jej niepodległości, ale również kulturowe dziedzictwo tego kraju. Ofiarą toczącej się wojny stały się m.in. zabytkowe budowle i kolekcje muzealne Mariupola.

Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindży mieszczące się w modernistycznej willi z 1902 roku, zawierało ok. 2 tys. eksponatów – w tym dzieła malarstwa, sztuki użytkowej, grafiki i rzeźby. Oprócz kolekcji zawierającej osobiste przedmioty wybitnego mariupolskiego pejzażysty Archipa Kuindży (jego dzieła znajdują się m.in. w 50 muzeach i galeriach na świecie) w muzeum znajdowały się również obrazy I. Ajwazowskiego, T. Jabłońskiej, M. Hłuszczenki, M. Deregusa. Zbiory zostały najprawdopodobniej ewakuowane przed zajęciem muzeum przez Rosjan.

Tragiczny los spotkał kolekcję Muzeum Medalierstwa im. J. Charabeta. W placówce zgromadzono ponad 700 eksponatów – były to głównie prace Juchyma Charabeta, wybitnego przedstawiciela ukraińskiego medalierstwa XX wieku, malarza, rzeźbiarza małych form, autora symboliki miasta Mariupola oraz „Odznaki Honorowej Prezydenta Ukrainy”. Zbiory muzeum zostały splądrowane przez Rosjan.

Ułatwienia dostępu