uaenpl

Posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu

W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu z udziałem m.in. wicepremiera Profesor Piotr Gliński, ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oleksandra Tkaczenko, ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy.

„Musimy pamiętać, że dziś serce Europy bije w Kijowie! To Kijów jest dziś europejską stolicą kultury. Ukraina poświęcając życie swoich obywateli broni dziś Europy, europejskich wartości i kultury przed rosyjskim barbarzyńcą. Unia Europejska musi wreszcie adekwatnie zareagować. Europa musi zdążyć z pomocą na czas!” – apelował wicepremier Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w Brukseli.

W trakcie debaty minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił m.in. o konieczności wsparcia ukraińskiej kultury i solidarności w działaniu na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego na Ukrainie, a także o powołaniu europejskiego funduszu na rzecz kultury, który umożliwi pokrycie pilnych ukraińskich potrzeb w obszarze kultury i mediów.

„Myślę także, że Komisja Europejska powinna natychmiast zaproponować plan wsparcia w oparciu chociażby o tę listę, którą dzisiaj przedstawił minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Oleksandr Tkaczenko. To jest konkretna pomoc, która może tam przyjść. Pamiętajmy, że tam w tej chwili nie ma elektryczności, nie ma ogrzewania, a zima jest inna niż w Brukseli – tam jest prawdziwa zima, śnieg i mróz, ludzie marzną, nie mają perspektyw i nadzieja jest coraz słabsza. Europa musi zdążyć z pomocą na czas” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Fot. https://www.gov.pl/web/kultura/

Ułatwienia dostępu