uaenpl

Zniszczone dziedzictwo Mariupola – cz. 1

Bohaterska obrona Mariupola – ważnego portu na Morzu Azowskim – jest symbolem walki Ukrainy z rosyjskim agresorem. Cena za niepodległość jest jednak wysoka. Do dziś w Mariupolu już ponad 20 tys. jego obrońców oraz cywilów. Kilka tysięcy dzieci zostało wywiezionych w głąb Rosji. Około 120 tys. mieszkańców (w tym kobiet, dzieci, osób starszych, chorych i rannych) przebywa na granicy ludzkich możliwości przetrwania, pod nieustającym ostrzałem.

Tragiczny los dotyka zarówno mieszkańców miasta, jak i jego dziedzictwo materialne. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w jednym z wywiadów poinformował, że w wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo 95-98% wszystkich budowli Mariupola. Wśród nich są świątynie różnych wyznań, muzea, ośrodki kultury i sportu oraz historyczne domy i ulice.

Jedną z najbardziej dramatycznych kart toczącej się wojny było zbombardowanie przez Rosjan Donieckiego Akademickiego Obwodowego Teatru Dramatycznego. Teatr jest zabytkiem architektury, zbudowanym w latach 1956-60 w stylu radzieckiego monumentalizmu. W czasie ostatnich tygodni stanowił schron dla cywilów – w tym dzieci. Mimo oznaczenia tego obiektu rosyjskie wojska celowo dokonały jego ostrzału. W wyniku bombardowania zginęło około 300 osób, a zabytkowa budowla legła w gruzach.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Instytut Adama Mickiewicza
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Więcej informacji / More information / Більше інформації:
twitter.com/nexta_tv/status/1513533330242822145

 

Ułatwienia dostępu