uaenpl

Jurij Kerpatenko – dyrygent Chersońskiej Obwodowej Filharmonii zginął z rąk okupantów

W Chersoniu z rąk okupantów zginął tragicznie dyrygent Chersońskiej Obwodowej Filharmonii – Jurij Kerpatenko. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Jurij Kerpatenko został zastrzelony we własnym domu po tym, jak odmówił współpracy z władzami okupacyjnymi. Wcześniej okupanci próbowali nakłonić mężczyznę do współpracy groźbami.

Maestro był głównym dyrygentem działającej w Filharmonii Obwodowej orkiestry kameralnej Gileja. Okupanci i kolaboranci planowali zorganizować „koncert świąteczny” z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki 1 października z udziałem orkiestry Gileja. Tym koncertem okupanci chcieli pokazać „przywrócenie spokojnego życia” w Chersoniu. Jednakże muzyk kategorycznie odmówił. Przestał kontaktować się z bliskimi we wrześniu tego roku.

Jurij Kerpatenko związany był z Chersońską Obwodową Filharmonią od 2000 roku. Funkcję głównego dyrygenta pełnił również od 2004 r. w chersońskim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Mykoły Kulisza. Po rozpoczęciu wojny i zajęciu Chersonia Jurij Kerpatenko odmówił opuszczenia miasta i otwarcie demonstrował swoją proukraińską postawę obywatelską.

Prokuratura Obwodowa w Chersoniu wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Foto: https://suspilne.media/294876-u-hersoni-vijskovi-rf…/

Ułatwienia dostępu