uaenpl

Pomoc dla obiektów archeologicznych nad Morzem Czarnym

W połowie maja do Narodowego Historyczno-Archeologicznego Rezerwatu „Olbia” w obwodzie mikołajewskim dotarł transport wysłany przez Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Zawierał środki ochrony przeciwpożarowej i materiały do zabezpieczenia zbiorów pochodzących ze stanowisk zlokalizowanych w rejonie Olbii na wybrzeżu Morza Czarnego – to antyczne miasto było ważnym ośrodkiem handlu greckiego imperium. O jego znaczeniu świadczą m.in. liczne monety produkowane od wczesnego okresu istnienia polis – odlewy w kształcie delfinów, miedziane monety z wyobrażeniem Ateny, Demeter oraz tzw. Gorgoneiony (amulety z wizerunkiem delfina bądź orła z delfinem w szponach).

Olbia jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych nad Morzem Czarnym. Po raz w pierwszy wykopaliska w tym rejonie przeprowadził w 1794 roku niemiecki badacz i podróżnik Peter Simon von Pallas. Prace badawcze w okolicach Olbii kontynuowano w XIX wieku za sprawą Aleksieja Uwarowa. W latach 1902-1926 wykopaliska na tym terenie prowadził Borys Farmakowski. Od lat 50. XX wieku w badaniach tego greckiego polis uczestniczą również polscy archeolodzy – m.in. badacze z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Fot. Narodowy Historyczno-Archeologiczny Rezerwat „Olbia”

 

Ułatwienia dostępu


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34