uaenpl

Unikatowa kamienna baba przetrwała ostrzał w Konstantynówce

Foto: Serhiy Horbatenko/Facebook / Фото: Сергій Горбатенко/Facebook

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Konstantynówkę, w tym muzeum krajoznawcze znajdujące się niedaleko miasta. Podczas ataku został ostrzelany ostatni eksponat, którego nie udało się ewakuować – kamienna baba. Ten wyjątkowy zabytek jest przygotowywany do ewakuacji, co nie jest łatwym zadaniem.

Rita Karpova, dyrektor Miejskiego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Konstantynówce podkreśla, że – „Kamienna baba jest unikatowym obiektem. W obwodzie donieckim pozostało ich zaledwie kilka, nie więcej niż pięć. Nasza została znaleziona w miejscowości Nowopołtawka. w powiecie Kostantynówka. Obok kobiety znajduje się „tańczący mężczyzna”- wojownik z włócznią” —powiedziała Wolnemu Radiu.

Ten wyjątkowy kamienny posąg był ostatnim eksponatem muzeum, który nie został jeszcze przeniesiony w bezpieczniejsze miejsce. Teraz eksperci przygotowują go do wysyłki.

„Ewakuowaliśmy wszystkie eksponaty, z wyjątkiem tej kamiennej baby, ponieważ została wkopana w ziemię. Nie mogliśmy tego zrobić sami, dlatego poprosiliśmy o pomoc osoby, które pomagają wszystkim muzeom w północnej części obwodu Donieckiego” – wyjaśnia Rita Karpova.

Nowopołtawka to wieś na Ukrainie, w obwodzie chersońskim, która w 2001 liczyła 430 mieszkańców. Pośród nich 369 wskazało jako ojczysty język ukraiński, 57 rosyjski, 1 węgierski, 2 białoruski, a 1 niemiecki.

Źródło/Джерело/Source: https://freeradio.com.ua/pid-chas-obstrilu-kostiantynivky-bilia-muzeiu-vtsilila-unikalna-kam-iana-baba-chomu-ii-ne-evakuiuvaly/

Ułatwienia dostępu