uaenpl

Uratowany obraz wesprze ukraińską armię

Muzeum Historyczno-Krajoznawcze w Iwankowie spłonęło wskutek rosyjskich ostrzałów i pożaru w końcu lutego tego roku. Znajdowało się tam około 25 obrazów Marii Prymaczenko, które udało się częściowo uratować. Jeden z nich – „Kwiaty wyrosły obok czwartego bloku” –został sprzedany na aukcji by wesprzeć działania ukraińskiej armii. Cena osiągnęła 500 tys. USD. Licytowane dzieło stanowi część serii prac artystki poświęconych Katastrofie w Czarnobylu. Symboliczny jest wybór obrazu – odnoszący się do niedawnego zajęcia przez rosyjskie oddziały terenu czarnobylskiej elektrowni atomowej i dokonywanych prób budowania okopów w tzw. czerwonym lesie, gdzie jest wciąż wysoki poziom napromieniowania gleby.

Maria Prymaczenko (1909-1997) jest najwybitniejszą ukraińską przedstawicielką prymitywizmu. Na przestrzeni życia namalowała ponad 800 prac.
W kwietniu obraz artystki pt. „Moja chata, moja prawda” został sprzedany na aukcji Benefit for Ukraine’s People & Culture w Wenecji.

Fot: www.ukrinform.ua/rubric-culture/3476096-kartinu-marii-primacenko-prodali-na-aukcioni-za-500-tisac.html?fbclid=IwAR3f_-WSWs9h3gXNWluOnRkMPFe4l-k64-kEhn-1A0VlwOJuG8F5P4spEJM

 

Ułatwienia dostępu