uaenpl

Uszkodzony Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach

W wyniku ostrzałów rakietowych przeprowadzonych po całym terytorium Ukrainy w dniu 10 października b.r. uszkodzony został rzymsko-katolicki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach w obwodzie lwowskim. Pochodzący z XVIII wieku kościół jest zarejestrowanym zabytkiem.

Dramatyczne wydarzenia zrelacjonował proboszcz parafii w Brzozdowcach ks. Damian Pankowiak: -Rano w Brzozdowcach słychać było wybuchy. My wraz z moim współbratem ks. Adamem, który przybył z pomocą humanitarną do gminy Nowy Rozdół, zaczęliśmy uciekać z domu. Za parkanem świątyni spadły dwie rakiety. Fala uderzeniowa wybiła okna, uszkodziła tynki na zewnętrznych ścianach. Odnowienie świątyni zajmie dużo wysiłku i kosztów. Na szczęście w świątyni nie było wtedy nikogo, ani robotników, którzy codziennie przez dwa miesiące z rzędu pracowali nad renowacją świątyni, a dziś pojechali do Drohobycza, ani kapłani. Więc dzięki Bogu – wszyscy są żywi i zdrowi.

Na miejsce przybył Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej Edwardem Kawą. W wyniku ostrzału uszkodzeniom uległy również domy mieszkańców Brzozdowiec, część z nich została bez dachów, okien, ze ścianami pociętymi przez odłamki.

Foto:
https://suspilne.media/294486-na-lvivsini-cerez-raketnij…/
https://www.rkc.lviv.ua/Berezdivci-pl

Ułatwienia dostępu