uaenpl

„WE BELIEVE” dla ukraińskiego dziedzictwa kulturowego

Ukraińscy obrządku greckokatolickiego i prawosławnego przygotowują się do Świąt Wielkanocnych, które w tym roku obchodzone będą 24-25 kwietnia. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy (we współpracy z Państwową Agencją Ukrainy ds. Sztuki i Oświaty Artystycznej oraz agencją komunikacyjną Postmen) stworzyło projekt „WE BELIEVE” – świąteczny kiermasz zorganizowany w przestrzeni cyfrowej.

W ramach projektu „WE BELIEVE” sprzedawane są wirtualne ukraińskie pisanki. Każda z nich symbolizuje jedno z miast na Ukrainie i ozdobiona jest ornamentem charakterystycznym dla danego regionu. Ilość i cena dostępnych pisanek różnią się w zależności od stopnia zniszczenia symbolizowanych miast. Na jedynym (i zarazem najdroższym) egzemplarzu pisanki przedstawiony jest Mariupol – miasto zostało zniszczone w 90%.

Projekt „WE BELIEVE” stał się połączeniem wielkanocnej tradycji malowania pisanek, świątecznego kiermaszu i nowoczesnych technologii (technologia tokenów NFT). Dzięki środkom pozyskanym w ramach tej akcji powstanie fundusz, który umożliwi powojenną odbudowę zniszczonego dziedzictwa kulturowego Ukrainy.

Więcej informacji / More information / Більше інформації:
We Believe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Artinfo.pl
CSW
MSN

Ułatwienia dostępu